Özel gereksinimli öğrencilere destek

Birçok okul, bir veya daha fazla özel ihtiyacı olan öğrencilere destek sunar. Bu destek birkaç farklı şekilde olabilir.

İlk olarak, farklı ortamlarda sunulabilir. Örneğin, yalnızca özel ihtiyaçları olan öğrencilere ayrılmış bir okulda sunulabilir. Ayrıca, özel veya entegre özel ihtiyaçlar sınıfı, yarı zamanlı geri çekme sınıfı veya doğrudan veya dolaylı özel ihtiyaçlar desteği ile normal bir sınıf bulunan bir okulda da sunulabilir.

İkincisi, okulların özel ihtiyaçları olan öğrencilere sunduğu farklı destek biçimleri vardır. Bazıları konaklama denilen şeyi sunar. Ontario Öğrenme Engelliler Derneği’nden (LDAO) Cindy Pérras’a göre konaklama, öğrencilerin sınıf seviyesindeki beklentilere erişmesine ve öğrenme çıktılarına ulaşmasına yardımcı oluyor. Örnekler arasında daha uzun test veya ödev süreleri, alternatif çalışma alanları, not alma yardımı, sesli ve görsel yardımcılar ve sık molalar yer alır.

Düzenlemeler işe yaramazsa, öğrencilere değişiklikler önerilebilir. Uyarlamalardan farklı olarak değişiklikler, sınıf seviyesindeki beklentileri değiştirmeyi içerir. Değişiklik örnekleri arasında konuların atlanması ve ödevlerin kısaltılması veya basitleştirilmesi yer alır. Bir değişiklik, neyin kabul edilebilir bir atama veya test oluşturduğuna ilişkin standardı değiştirmeyi (veya düşürmeyi) de içerebilir.

“Özel eğitim programları ve hizmetleri, öncelikle genel öğrenci nüfusuna sağlananlardan farklı eğitim ve değerlendirmelerden oluşur. Bunlar, yerleştirme (belirli öğretim stratejileri, tercihli oturma düzeni ve yardımcı teknoloji gibi) ve/veya belirli bir ders veya konudaki yaşa uygun sınıf seviyesi beklentilerinden uyarlanan bir eğitim programı şeklinde olabilir. Milli Eğitim Bakanlığı’nın müfredat politikası belgeleri.” (Ontario Eğitim Bakanlığı)

Bazı okullar iyileştirme denilen şeyi sunar. Wolff Education Services’ta eğitim danışmanı olan Ann Wolff’a göre, “İyileştirme, Ontario Eğitim Bakanlığı’na ait bir terim değildir, ancak genellikle bir öğrencinin ‘yetişmesi’ için gerekli olan şeydir. Genellikle bire bir içerir. belirli bir konuda öğretim. Örneğin, matematikte belirli bir konu veya okumada belirli bir strateji olabilir. İyileştirme, öğrencinin beklenen bilgiyi gösteremediğini ima eder.”

Düzeltmeler bazen terapötik önlemleri veya yoğun müdahaleleri veya tedavileri de içerebilir. Farklı türden zorlukları ortadan kaldırmayı, azaltmayı veya iyileştirmeyi amaçlıyorlar.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *