İngilizce Öğrenenlere Öğretmek Nedir?

Bazen ELL olarak anılan İngilizce öğrenenler, İngilizce dilini kullanma becerisi sınırlı olan öğrencilerdir. ELL tanımı, ilk dili veya ana dili İngilizce’den farklı olanları içerir. İlgili bir terim olan ESL, İkinci Dil Olarak İngilizce anlamına gelir. ESL, öncelikle konuşma, dinleme, okuma ve yazma kategorilerinde dil becerilerinin geliştirilmesinde ELL’leri desteklemek için tasarlanmış bir programı ifade eder. Bazı ESL programları ayrıca kültürel oryantasyon, çalışma becerileri ve belirli içerik sözlüğü eğitimi içerir.

İngilizce öğrenen biri için, öncelikle veya yalnızca İngilizce olarak yürütülen bir okula devam etmek önemli zorluklar sağlayabilir. Çoğu okul sisteminde, İngilizce öğrenenleri desteklemek ve onların sınıf seviyesindeki okul müfredatına tam olarak erişmelerini sağlamak için ELL programları mevcuttur.

Bazı okul sistemlerinde ESL sınıfları bulunurken, diğerleri ELL öğrencileri için çekip çıkarma hizmetleri sunar. Tüm öğretmenler, İngilizce öğrenenleri aktif olarak desteklemek için sınıfta stratejiler kullanmalıdır. Buna ek olarak, birçok kolej ve topluluk, dil öğrenmekle ilgilenen yetişkinler için ELL kursları sunmaktadır.

İngilizce öğrenenlere öğretmek, dil edinim sürecini anlamayı ve dil öğrenimini kolaylaştırmak için tasarlanmış bir strateji repertuarını gerektirir. ELL öğrencilerine eğitim verenler, tüm müfredat alanlarında İngilizce öğrenimini geliştirmek için tasarlanmış araçlardan ve kaynaklardan yararlanır. Bazı öğretmenlerin rolü özellikle ESL öğrencilerine eğitim vermeye odaklanmıştır.

Bu öğretmenler, özellikle öğrencilerin sınıfa katılım için ihtiyaç duydukları belirli dil içeriğini öğretmeyi amaçlayan bire bir veya küçük grup dersleri verebilirler. Diğer öğretmenler, bir genel eğitim sınıfı bağlamında ELL’leri desteklemeye çalışır. ELL’ler için oluşturulan etkinlikler, değerlendirmeler, projeler ve ders planları, öğretmenlere uygulamalarını desteklemek için değerli materyaller sağlar.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *